Województwo lubuskie to organizm, którego terytorium leży na terenie kilku historycznych krain: Pomorza, Wielkopolski i Śląska. Pogranicze to ziemie zawsze niespokojne, narażone na najazdy i dlatego budowano tu dość dużo zamków. Budowali głównie książęta, ale są również zamki rycerskie i zamki budowane przez zakon rycerski Joannitów. Oto wybrane subiektywnie zamki lubuskie lub ich ruiny:
Zamek Joannitów w Słońsku pierwotnie był zamkiem rycerskim, który w pierwszej połowie XV został zakupiony przez zakon wraz z majątkiem i szybko przystosowany do potrzeb rycerzy zakonnych. Dopiero w XVI wieku przebudowano zamek w stylu renesansowym i wówczas został siedzibą baliwa Brandenburgii. Zamek został zniszczony w czasie wojny trzydziestoletniej i dopiero w drugiej połowie XVII wieku odbudowano go jako rezydencję w stylu baroku niderlandzkiego. W XVIII wieku systematycznie rozbierano wcześniejsze umocnienia chociażby w postaci muru obronnego. W XIX wieku zamek, w zasadzie już wówczas pałac należał do stowarzyszenia Joannitów. Zamek spłonął w 1975 roku i jest zabezpieczoną ruiną.
Zamek joannitów w Łagowie to chyba najlepiej zachowany zamek joannitów, zbudowany w połowie XIV wieku na przesmyku między jeziorami. Początkowo było tylko jedno skrzydło, mury obwodowe i wieża. Z czasem budowano kolejne skrzydła, podwyższano wieżę, budowano mury zewnętrzne modernizowano zamek. Po 1810 roku zamek był w prywatnych rękach i przetrwał II wojnę światową. Dzisiaj jest w nim hotel i restauracja.
Zamek w Siedlisku ma długą historię, ponieważ pierwsza warownia powstała w XIII wieku. W XVI wieku próbowano postawić zamek, ale dopiero pod koniec XVI wieku prace rozpoczęły się na podstawie projektu. Pierwsza budowa trwała ok. 20 lat, w tym czasie budowano również umocnienia. W XVIII wieku była rozbudowa barokowa, w XIX wieku przeprowadzono neorenesansową modernizację części zamku. Zamek był użytkowany w 1945 roku przez żołnierzy sowieckiej, którzy ostatecznie go spalili. Dzisiaj zamek jest w ruinie.
Zamek w Krośnie Odrzańskim był budowany przez książąt piastowskich już od XIII wieku. Zamek był systematycznie rozbudowywany i przebudowywany, a od drugiej połowy XV wieku był w posiadaniu Brandenburgii. W XVII i XVIII wieku był niszczony w wojnach, a z czasem utracił znaczenie militarne. Mocno ucierpiał w czasie podpalania miasta po „wyzwoleniu” , a obecnie częściowo odbudowany jest siedzibą muzeum.
Zamek w Kożuchowie był zbudowany w XIII wieku jako wieża otoczona ziemno-drewnianymi umocnieniami. W XIV wieku zbudowano mury obwodowe i dom mieszkalny. W XVI wieku zamek nadal był rozbudowywany. Od 1685 roku zamek był klasztorem, po 1810 roku kaplica była przeznaczona dla gminy ewangelickiej. W czasie II wojny światowej zamek nie uległ zniszczeniu, a po remoncie pod koniec XX wieku został siedzibą muzeum i centrum kultury.