Zamek Gniew

To jedno z piękniejszych miast, które doskonale znają miłośnicy gotyckiej architektury. Gniew znany jest nie tylko ze wspaniałych zabytków, ale i malowniczego położenia. Widok z zamkowego wzgórza na dolinę Wisły z pewnością może zachwycić każdego. Jakie atrakcje czekają tu na turystów? Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie swej wycieczki?

Zabytkiem, który zapewnił miastu sławę, jest tutejszy zamek Gniew (https://discover.pl/zamek-w-gniewie/). To zamek krzyżacki, a wzniesiona przez Krzyżaków budowla jest jednym z piękniejszych przykładów gotyckiej architektury obronnej. Jego historia sięga XIII wieku, a historyczny klimat można tu poczuć do dziś. Dodatkową atrakcją dla odwiedzających zamek jest prezentowana tu ekspozycja. Jej najważniejszą częścią są dawne narzędzia tortur, wśród których znalazło się słynne madejowe łoże oraz dyby.

Drugą budowlą, którą koniecznie trzeba zobaczyć w tym mieście, jest kościół św. Mikołaja. Potężna, gotycka świątynia zachwyca swym wnętrzem. Można w nim dojrzeć i ciekawe rzeźby barokowe, i ciekawe stalle w renesansowym stylu.

Gniew jest też miastem, po którym można do woli spacerować wśród historycznych budowli. Wybierając się na tutejszą starówkę, która zachowała swój średniowieczny układ urbanistyczny, warto zwrócić uwagę na barokowe i secesyjne kamienice, których fasady mają tak wiele uroku. Koniecznie też trzeba wybrać się na spacer ulicą Sambora, przy której zachowało się wiele domów z XVIII i XIX wieku.

Podobna tematyka