nerwobóle

Nerwobóle to silne napadowe bóle wywołane zazwyczaj przez podrażnienie jednego nerwu albo jego uszkodzenie. Bardzo często trudno określić przyczynę tego bólu, zwłaszcza że niema ku temu żadnych zewnętrznych powodów, uszkodzeń ciała lub stanów zapalnych. W zależności od umiejscowienia rozróżnia się kilka rodzajów nerwobólu.

Nerwoból nerwu trójdzielnego objawia się rwącym lub piekącym bólem części twarzy trwającym do 15 minut, czasem dłużej. Bóle mogą być rzadkie, do kilku w miesiącu, ale również nawet kilka razy dziennie. Oprócz bólu pojawia się łzawienie oka, drgania mięśni twarzy. Leczenie farmakologiczne, fizykoterapia, a w skrajnych przypadkach chirurgiczne przecięcie nerwu.

Nerwoból barkowy również nie ma sklasyfikowanych przyczyn, a czasem pojawia się bez przyczyny. Ostry ból pojawia się w okolicy łopatki lub barku i promieniuje na całą rękę. Kaszel, kichanie powoduje nasilenie bólu. Leczenie polega na podawaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Stosuje się również fizykoterapię, ale może być konieczna operacja, jeśli wykryte zostaną zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego.

Nerwoból międzyżebrowy może być spowodowany przez ucisk na nerw międzyżebrowy, uraz w okolicy nerwu albo boreliozę. Ból określany jest jako szarpiący, piekący lub rwący, pojawia się w trakcie wysiłku fizycznego, pochylenia ciała do przodu, przy głębokim wdechu. Stosuje się leki przeciwbólowe i maści rozgrzewające.

Podobna tematyka