Nadmierne chudnięcie

Jedną z bardziej uciążliwych chorób odzwierzęcych jest tasiemczyca, czyli zakażenie jednym z rodzajów tasiemca. Do zakażenia dochodzi w przypadku zjedzenia mięsa zawierającego wągry, tasiemców, zwykle jest to mięso w postaci surowej lub niedostatecznie obrobione termicznie. W przewodzie pokarmowym człowieka rozwijają się postacie dorosłe tasiemca, które wytwarzają jaja wydalane z kałem. Jeśli dostaną się do organizmu zwierząt, te staja się żywicielami pośrednimi, a larwy (wągry) tasiemca usadawiają się w mięśniach. W ten sposób cykl rozwojowy zamyka się.

Objawy tasiemczycy mogą wystąpić w postaci nudności, biegunek, spadku masy ciała, a nawet niedokrwistości. Anemia spowodowana jest zwiększonym zapotrzebowaniem niektórych tasiemców na witaminę B12, którą pobierają wprost z układu pokarmowego człowieka, więc nie dociera ona do organizmu w odpowiednie miejsca. Diagnozowanie tasiemczycy w przypadku podejrzenia zachorowania jest dosyć proste, ponieważ opiera się na badaniu kału na obecność jaj tasiemca. Jesli diagnoza potwierdzi się, to zażywa się specjalne leki, a po kilku godzinach leki przeczyszczające.

Należy zauważyć, że człowiek sam może stać się żywicielem pośrednim, jeśli spożyje wodę zakażoną kałem z jajami pasożytów. Wtedy sytuacja jest gorsza, ponieważ jaja przedostają się do mięśni człowieka i niektórych organów, w tym mózgu, oka, płuc, wątroby, powodując wągrzycę.

Więcej o tasiemcach – https://portaldlazdrowia.pl/tasiemiec-tasiemczyca/

Podobna tematyka