Zamek w Liwie

Zamki w Czersku i Liwie to dwa zabytkowe zamki książąt mazowieckich znajdujące się na terenie województwa mazowieckiego w Polsce. Oba zamki były własnością książąt mazowieckich i służyły jako rezydencje książąt oraz miejsca przechowywania skarbów i dokumentów.

Zamek w Czersku został wybudowany w XIV/XV wieku i był wielokrotnie przebudowywany w kolejnych stuleciach. Zamek składa się z kilku budynków, w tym budynku głównego, wieży mieszkalnej, baszty i budynków gospodarczych. Obecnie zamek jest w ruinie, ale jest udostępniony do zwiedzania. Malownicze ruiny są lokalną atrakcją i są chetnie odwiedzane perzez turystów.

Zamek w Liwie został wybudowany w XV wieku, w podobnym okresie co zamek w Czersku i również był wielokrotnie przebudowywany. Zamek składa się z budynku głównego i kilku budynków gospodarczych. W rozebranej części zamku wybudowano dwór, który obecnie jest siedzibą muzeum poświęcone historii zamku i regionu.

Jeśli chodzi o związek tych zamków z królową Boną, to należy wspomnieć, że Bona Sforza była żoną króla Zygmunta Starego i królową Polski w latach 1518-1548. Bona była córką Francesco Sforzy, władcy Mediolanu, i wnuczką Ludovica il Moro, księcia Mediolanu. Obydwa zamki były oprawą wdowią Bony i zawdzięczają jej gruntowne remonty i przemyślane przebudowy. Dzięki królowej Bonie obydwa zamki przedłużyły swoją świetność.

Podobna tematyka